USG Doppler Włocławek

Obecne metody diagnostyczne pozwalają na szczegółową ocenę stanu naczyń krwionośnych bez konieczności ingerencji chirurgicznej. Jedną z takich metod jest USG Doppler żył kończyn dolnych i tętnic szyjnych. Takie badania wykonuje się również prywatnie, między innymi w naszym gabinecie we Włocławku, gdzie pacjenci mogą skorzystać z tej nieinwazyjnej metody oceny stanu swojego układu krwionośnego.

USG Doppler – wskazania i przeciwwskazania

Badanie dopplerowskie jest wskazane w diagnostyce różnorodnych schorzeń i stanów, które mogą wpływać na przepływ krwi w naczyniach. Do głównych należą: podejrzenie zakrzepicy, zwężenia tętnic szyjnych, a także ogólna ocena przepływu krwi w kończynach dolnych. Przeciwwskazania do wykonania badania są minimalne, jednak zawsze należy poinformować lekarza o ewentualnych alergiach na środki stosowane podczas diagnostyki lub innych istotnych problemach zdrowotnych.

Wśród schorzeń, wykrywanych przy pomocy USG Doppler, które wykonywane jest również prywatnie, można wymienić:

  • zakrzepicę żył nóg,
  • choroby tętnic szyjnych,
  • niewydolność żylną.

Przygotowanie do badania

Planując prywatne wykonanie USG Doppler tętnic szyjnych i żył kończyn dolnych zazwyczaj nie trzeba się gruntowanie przygotowywać. W zależności od obszaru ciała poddawanego badaniu pacjent może zostać poproszony o noszenie luźnej odzieży ułatwiającej dostęp do badanych regionów, poza tym specjalne przygotowanie nie jest zwykle wymagane. Na wizytę w przypadku posiadania, należy również zabrać wcześniejsze badania obrazowe danego obszaru.

Jak wygląda diagnostyka?

Prywatne badanie USG Doppler kończyn dolnych oraz tętnic szyjnych jest procedurą stosunkowo szybką. Pacjent najczęściej zajmuje pozycję leżącą, a lekarz aplikuje na skórę żel ułatwiający przesuwanie głowicy ultrasonografu. Następnie, przy pomocy głowicy, przesuwa ją po skórze w obszarze badanym, jednocześnie obserwując obraz na monitorze. Dzięki zastosowaniu ultradźwięków możliwe jest uzyskanie obrazów naczyń krwionośnych oraz ocena prędkości i kierunku przepływu krwi. Całość procedury trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie wymaga rekonwalescencji.