USG tarczycy Włocławek

Tego rodzaju badanie diagnostyczne ma na celu ocenę stanu całego gruczołu w tym m.in. jego wielkość oraz gęstość. Przed wizytą nie są wymagane specjalne przygotowania. USG tarczycy, wykonujemy w naszym gabinecie we Włocławku. Do zbadania narządu wykorzystujemy ultrasonograf, dzięki któremu w stronę gruczoły wysyłane są ultradźwięki. Badanie wykrywa takie nieprawidłowości i schorzenia jak np. torbiele.

USG tarczycy – przygotowanie

Badanie tego typu nie wymaga specjalnego przygotowanie, można je wykonać o każdej porze dnia i po posiłku. Jedynym zaleceniem jest, aby przed wizytą ściągnąć biżuterię z szyi oraz ubrania (szalki/golf), które przeszkadzają w przeprowadzeniu badania.

USG tarczycy nie wymaga dużego przygotowania, niemniej jednak należy pamiętać, że na tę wizytę trzeba dostarczyć (jeśli takie Państwo posiadają) wyniki wcześniej wykonanych badań obrazowych. Badanie trwa około kilkunastu minut i jest bezinwazyjne. Pacjenci mający problem z powiększonymi wolami mogą odczuwać dyskomfort.

USG tarczycy – co wykrywa?

Badanie tego typu pomaga w wykryciu takich zmian chorobowych jak: torbiele, guzki, zwapnienie, nieprawidłowe unaczynienia, a także nowotwory. Profilaktycznie USG tarczycy w celu wykrycia ewentualny nieprawidłowości powinno wykonywać się co kilka lat, jeśli nie odczuwamy objawów. Jeśli w rodzinie miały miejsce przypadki nowotworów tego narządu, to zaleca się wykonywanie badań raz w roku.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Badania tego typu mogą być uzupełnieniem wcześniejszej diagnostyki laboratoryjnej. Wykonywane są również w przypadku obciążeń genetycznych, a także w sytuacji, podczas:

  • diagnostyki choroby Hashimoto,
  • pojawienia się objawów niedoczynności gruczołu m.in. problemy z koncentracją, przyrost masy ciała, ospałość w ciągu dnia czy też spadek potliwości,
  • pojawienia się objawów nadczynności gruczołu m.in. rozdrażnienie, spadek masy ciała, drżenie rąk, czy też nadmierna potliwość,
  • dusznościami niespowodowanymi chorobami dróg oddechowych,
  • widocznymi wolami,
  • wykrycia chorób Graves’a Basedova.

Ze względu na bezinwazyjność badania, jakim jest USG tarczycy, nie wskazuje się przeciwwskazań mogących uniemożliwić jego wykonanie.