USG jąder Włocławek

Ultrasonografia to metoda, która umożliwia stosunkowo szybką diagnozę niepokojących objawów. Jednym z wykonywanych badań jest USG jąder, które przeprowadzamy również w naszym gabinecie we Włocławku. Wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania i najczęściej trwa około kilkunastu minut. Jak wygląda diagnostyka i jakie są wskazania do zgłoszenia się do lekarza?

Badanie USG jąder – co wykrywa?

Tego rodzaju diagnostyka obrazowa, służy do diagnozowania takich problemów medycznych jak m.in. skręt jądra, zmiany nowotworowe, wodniaki, żylaki powrózka nasiennego, a także zapalenie najądrza. Badanie USG pozwala również ocenić stan całej moszny. Wskazaniami do wizyty może być np. ból, opuchlizna, przebyte urazy, widoczna asymetria, a także wykryte guzki bądź inne nieprawidłowości, które są zauważane podczas samodzielnego badania palpacyjnym, które zaleca się wykonywać raz w miesiącu, po kąpieli lub prysznicu, kiedy mięśnie są najbardziej rozluźnione.

USG jąder – jak wygląda badanie?

Ultrasonografia wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. USG jąder poprzedza również wywiad na temat stanu zdrowia oraz wcześniejszej diagnostyki. Podczas badania pacjent najczęściej znajduje się w pozycji leżącej. Na głowicę nakłada się specjalny żel, który ułatwia prowadzenie sprzętu po skórze. Proces ten jest bezinwazyjny i bezbolesny, dlatego też nie wymaga przygotowania w postaci podania znieczulenia.

Jednymi przeciwwskazaniami względem wizyty są otwarte rany widoczne w miejscu, które ma zostać przebadane. Ponadto w przypadku odczuwania silnego bólu tego narządu, podczas przykładania głowicy można odczuwać duży dyskomfort.

USG jąder – przygotowanie

Na wizytę należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki. Ponadto w przypadku USG jąder nie jest wymagane nadmierne przygotowanie. Niemniej jednak warto przygotować zapasową bieliznę, gdyż może się ona zabrudzić żelem. Dodatkowo nie ma potrzeby wykonania depilacji w miejscu, które będzie diagnozowane. Badanie, jakim jest USG jąder, trwa kilkanaście minut, po czym pacjenci otrzymują opis.

Na wizytę w naszym gabinecie we Włocławku, mogą się Państwo zapisać za pomocą dostępnego na stronie formularza online.