Badanie tego typu profilaktycznie przeprowadza się w celu wkluczenia, potwierdzenia bądź kontroli przebiegu leczenia chorób nowotworowych w obrębie tej części ciała. USG piersi wykonujemy w naszym gabinecie we Włocławku. Wizyta nie wymaga większego przygotowania – zalecane jest, aby pacjentki zgłosiły się na nią w pierwszej połowie cyklu. Badanie to ma na celu wykrycie zmian i możne je przeprowadzać w krótkich odstępach czasu.
Kiedy robić USG piersi?
Ze względu na brak przeciwwskazań badanie może być wykonane również u kobiet w ciąży oraz karmiących. Zmiany w piersiach widoczne na USG mogą wskazywać zarówno na łagodne torbiele, jak i masy nowotworowe. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwo Ultrasonograficznego wizyty te powinny mieć miejsce minimum razu w roku dla kobiet, które ukończyły 30 lat. W przypadku zwiększonego ryzyka choroby nowotworowej, czyli w sytuacji, gdy pojawiła się ona u członków rodziny, wizyty należy powtarzać co 6 miesięcy.
W jakim celu wykonuje się USG piersi?
Badanie ma na celu profilaktykę chorób nowotworowych. Pozwala na wykrycie początkowych zmian, które nie są widoczne ani wyczuwalne. Działania tego typu wykorzystywane są również podczas leczenia, ponieważ umożliwiają zobrazowanie skuteczności oraz postępów terapii.
USG piersi wykonuje się także w przypadku wystąpienia ropni czy też torbieli mlecznych (dotyczy kobiet karmiących) oraz po urazach – w celu wykluczenia bądź wykrycia krwiaka i innych uszkodzeń. Badania wykonywane są także przed i po operacji korekty biustu. Poza tym pomagają zdiagnozować występujące zmiany torbielowe i lite.
Jak wygląda USG piersi?
Badanie trwa ok. 15 minut. Przeprowadza się je w pozycji leżącej z rękami położonymi nad głową i odsłoniętą klatką piersiową. Wykonywane jest za pomocą aparatu ultrasonograficznego, na diagnozowane miejsce lekarza nakłada cienką warstwę żelu, który ułatwia prowadzenie po skórze głowicy. Żel na skórze gwarantuje także prawidłowe obrazowanie a nie tylko ślizganie po skórze.
W sytuacji, kiedy należy robić USG piersi, niewymagane są specjalne przygotowania, jedynie zaleca się, aby na skórę w obrębie biustu nie stosować kosmetyków oraz wybrać wizytę po miesiączce (1–10 dzień cyklu).