Kobietom, które ukończyły 30. rok życia zaleca się, aby poddawały się temu badaniu co najmniej raz do roku. Niestety, w naszym kraju profilaktyka często traktowana jest po macoszemu i w rzeczywistości jedynie niewielki odsetek pań regularnie umawia się na mammografię czy USG piersi do swojego lekarza. Coraz więcej Polek ma jednak świadomość, że wcześnie wykryty nowotwór to większa szansa na skuteczne leczenie. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób przebiega takie badanie i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia, odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Wszystko, co musisz wiedzieć o USG piersi
Nie są potrzebne tutaj żadne specjalne przygotowania, jednak najbardziej wiarygodne wyniki uzyskamy, przychodząc na wizytę jeszcze w pierwszej połowie cyklu. Dlaczego właśnie wtedy? Później, przed miesiączką piersi są często bardziej nabrzmiałe, a w tkankach znajduje się więcej wody, przez co interpretacja generowanego komputerowo obrazu jest dużo trudniejsza.
Opiszmy teraz krok po kroku przebieg badania USG piersi:
- najpierw lekarz przeprowadza wywiad. Odnotowuje informacje na temat chorób nowotworowych wśród członków rodziny i ewentualnych zmian, które zaobserwowała pacjentka
- pacjentka odsłania klatkę piersiową i kładzie się na plecach z rękoma umieszczonymi pod głową
- kolejnym krokiem jest nałożenie żelu ułatwiającego poprawne obrazowanie na obszar poddany badaniu
- lekarz przeprowadza badanie, powoli przesuwając głowicę aparatu USG po piersiach i delikatnie je przy tym uciska. Przy okazji sprawdza również węzły chłonne pod pachami pacjentki na obecność zmian
- na wynik nie trzeba długo czekać, dostępne są od razu po zakończeniu badania.
Warto podkreślić, że procedura jest bezinwazyjna i nie powoduje dolegliwości bólowych.
Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia badania
Wykonuje się je przede wszystkim u kobiet młodych, u których dominuje tkanka gruczołowa, a nie tłuszczowa. Oprócz standardowej profilaktyki wskazaniami do zastosowania tej metody może być też przebyta wcześniej choroba nowotworowa, obciążenie genetyczne czy brak możliwości przeprowadzenia mammografii ze względu na posiadane implanty silikonowe. USG piersi zaleca się też paniom w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wykonać je w I lub II trymestrze.
W moim gabinecie przy ul. Zduńskiej 2 we Włocławku na USG piersi możesz się umówić telefonicznie, online lub sms-owo.