Co może wykryć USG jamy brzusznej?

Zdrowia życzymy sobie wzajemnie przy praktycznie każdej okazji, ale to oczywiście nie wystarczy. Aby cieszyć się nim w pełni przez wiele lat, trzeba regularnie poddawać się podstawowym badaniom profilaktycznym. Pomagają one odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem poszczególnych narządów i wdrożyć leczenie, zanim jeszcze u pacjenta wystąpią ostre stany chorobowe. Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest USG jamy brzusznej – w tym artykule powiemy, kiedy warto się na nie udać oraz co można wykryć z użyciem tej techniki obrazowania. Z tekstu dowiesz się również, jak przygotować się na badanie, aby wyniki były wiarygodne.

Kiedy wskazana jest diagnostyka ultrasonograficzna?
Lekarze zalecają wykonywać USG jamy brzusznej w ramach profilaktyki co 2-3 lata. Nie dotyczy to oczywiście kobiet w ciąży – jak sugerują eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, przyszłe matki powinny poddać się badaniu co najmniej trzykrotnie. Częstymi wskazaniami do przeprowadzenia diagnostyki z wykorzystaniem tej nieinwazyjnej techniki obrazowania jest ponadto: stwierdzenie odchyleń od normy w wynikach badań laboratoryjnych, niepokojące zgrubienia i guzki wyczuwalne dotykiem, urazy, znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie, uciążliwe dolegliwości bólowe o nieznanej przyczynie czy krew zauważona w kale lub moczu.
USG jamy brzusznej – co pozwala wykryć badanie?
Technika znajduje bardzo wszechstronne zastosowanie w diagnostyce. Używa się jej m.in. do wykrywania zmian nowotworowych i stanów zapalnych wątroby, śledziony, trzustki i innych organów, a także wad anatomicznych i nieprawidłowości w ich obrębie. Badanie pozwala też precyzyjnie określić wielkość obrazowanego narządu, ustalić przyczynę krwawienia, określić charakter i stopień anomalii rozwojowych u dziecka czy stwierdzić złogi w drogach moczowych.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej
Aby wyniki były maksymalnie wiarygodne, pacjent powinien spożywać w przeddzień badania jedynie lekkostrawne produkty, a na wizytę stawić się:
• na czczo
• w luźnej odzieży
Zalecane jest też, aby krótko przed badaniem wypić dużą butelkę wody niegazowanej (ok, 1-1,5 l) tak, aby pęcherz był pełny.
Pacjenci z Włocławka i okolic mogą umówić się na badanie USG jamy brzusznej w naszej Specjalistycznej Praktyce Lekarskiej. Możliwa jest zarówno rejestracja on-line, jak i przez telefon.