USG tarczycy i przytarczyc.

Jak często należy je wykonywać i ile zazwyczaj trwa?
Jakie są najczęstsze wskazania, co specjalista jest w stanie odczytać z jego wyników i dlaczego warto się umówić na to badanie profilaktyczne?
Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania bądź interesuje Cię przebieg USG tarczycy i przytarczyc, nasz artykuł z pewnością okaże się bardzo pomocny – to podstawowa dawka informacji podana w przystępnej formie.

Kiedy lekarze zalecają wykonanie badania?
Najczęstszymi wskazaniami do USG tarczycy i przytarczyc są wyczuwalne dotykiem zmiany w okolicach szyi, dolegliwości bólowe w tym obszarze zgłaszane przez pacjenta, powiększenie węzłów chłonnych, a także niepokojące wyniki badań hormonalnych mających na celu oznaczenie stężenia m.in. TSH, FT3 i FT4. Wskazaniami do przeprowadzenia badania mogą być również zaburzenia w funkcjonowaniu organów stwierdzone w rodzinie pacjenta, przebyta wcześniej radioterapia oraz cały szereg objawów, do których zaliczyć można przewlekłe zmęczenie, znaczną utratę masy ciała w ciągu krótkiego czasu, bezsenność itp.

USG tarczycy i przytarczyc – informacje na temat przebiegu badania.
Procedura rozpoczyna się od pokrycia szyi pacjenta żelem zapewniającym prawidłowe przewodnictwo ultradźwięków. Następnie specjalista przykłada do szyi głowicę ultrasonografu i przesuwa ją po skórze, tak aby można było z dużą dokładnością m.in. określić rozmiar płatów i węzłów chłonnych, stwierdzić, czy w badanym obszarze widoczne są zmiany mogące świadczyć o chorobie i ocenić, czy gruczoł jest normoechogeniczny. Uzyskany w ten sposób obraz poddawany jest później analizie przez lekarza, a wyniki prezentowane są w formie wydruku wraz ze szczegółowym opisem.

Badanie USG tarczycy i przytarczyc, podobnie jak inne procedury diagnostyczne wykonywane z użyciem ultrasonografu, jest bezbolesne dla pacjenta. Zwykle trwa nie więcej niż 10 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. W celach profilaktycznych należy je wykonywać co około 2-3 lata. Zdecydowanie warto to zrobić, gdyż można dzięki niemu wykryć np. nowotwór złośliwy w jeszcze bardzo wczesnym stadium.

We Włocławku badania USG tarczycy i przytarczyc wykonuje m.in. Specjalistyczna Praktyka Lekarska Eliza Majczyńska.
Rejestracja możliwa jest drogą telefoniczną oraz sms-ową pod numerem 603-844-512.